2026 PJ Trailers B5 20′ X 102″ Car Hauler with Driveover Fenders
Unit details
2026 PJ Trailers B5 20' X 102" Car Hauler with Driveover Fenders
Model: B520
Vin: 3CV1C2522T2682163
GVWR:9899
Weight:2880
Stock# 2682163
Options:
(2) 5,200# Electric / Spring With Upgrade to 235/80 R16 on 52k Axles
2' Dovetail w/ 5' Rear Slide-in Ramps
Exterior Color Desert Tan Powder Coat w/ Primer
Flushmount D-rings
Front Toolbox
Standard Features
10,000 lb. G.V.W.R.
5,200 lb. x 2 G.A.W.R.
Demco EZ Latch Adj. 2 5/16" Ball Coupler
Safety Chains
1 - Top Wind Drop-Leg Jack (8,000 lb.)
2 - E- Z lube Brake Axle (5,200 lb.)
6 Leaf Slipper Spring Suspension
4 - NEW 15" Black Mod Wheels
Electric Breakaway Kit w/ Charger
Rubrail & Stake Pockets
9" High Drive Over DP Steel Fenders
5' Channel Rear Slide-in Ramps
5" Channel Frame & Tongue
3" Channel Crossmembers 24" on Center
2" Treated Pine Lumber Deck
102" Wide Deck
DOT Approved Flushmount LED Lights
All-Weather Wiring Harness (7-way RV)
Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
82 1/2 " Between the Fenders
5 year Axle Warranty
6 - D-Rings (Welded)
Spare Tire Mount
Yerington, NV
Quick Specs
| Location: | Yerington, NV |
| Stock Number: | 2682163-925 |
| Trailer Type: | AutoHauler Trailers, Clearance & Specials |
| Color: | Tan |
| Length x Width: | 20' 240" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9899 lbs |
| Payload: | 7019 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9899 lbs |
| GAWR: | 9899 lbs |
| Empty Weight: | 2880 lbs |
| Payload: | 7019 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8' 96" |
Additional Information
| VIN: | 3CV1C2522T2682163 |
| Stock Number: | 2682163-925 |
| Year: | 2026 |
| Make: | pjtrailers |
| Model: | B520 |






