2026 Double A EQS37-14 7′ x 14′ Single Axle Utility Trailer | Stock #V033885
Unit details
2026 Double A EQS37-14 7' x 14' Single Axle Utility Trailer
Stock #V033885 | VIN: 2DASC3143TV033885
Price: $3,695
If you're looking for a strong, versatile single-axle utility trailer, the 2026 Double A EQS37-14 delivers excellent durability, easy loading, and reliable towing. Built with a heavy-duty steel frame, spring-assisted ramp gate, and EZ-Lube axle, this trailer is perfect for landscaping equipment, ATVs, UTVs, small tractors, motorcycles, and general hauling.
This unit also includes a FREE 15" spare tire & rim (ST205/75R15 6-Ply C) — giving you added peace of mind on the road.
Available now at Huntley Motor World® in Nevada.
Yerington, NV
Quick Specs
| Location: | Yerington, NV |
| Stock Number: | V033885 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 2DASC3143TV033885 |
| Stock Number: | V033885 |
| Year: | 2026 |
| Make: | doublea |
| Model: | EQS37-14 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |